
- putující vlhkost konstrukcí nevyhojuje plísním, houbám a různým mikroorganismům a zlepšuje tak kvalitu vnitřního ovzduší v dřevostavbách - oproti difúzně uzavřené konstrukci mají lepší užitné vlastnosti. Lepších hodnot dosahují jejich akumulační schopnosti i zvuko-izolační vlastnosti. - autoregulace vlhkosti vnitřního prostředí dřevostaveb, která probíhá přímo skladbou stěn - v zimním období dochází i k vysušování konstrukce. Díky velkým rozdílům exteriérových a interiérových teplot v konstrukcích obecně stoupá a právě díky možnosti pohybu vlhkosti i směrem do dřevostavby se tato vlhkost může za určitých podmínek redukovat. - dřevostavby používající difúzně uzavřený systém mají vnitřní klima s poměrně nízkou vzdušnou vlhkostí - pokud v některém místě konstrukce voda zkondenzuje, má možnost se vypařit
-s ohledem na použité materiály pro difúzně otevřené konstrukce vychází finančně náročněji oproti difúzně uzavřené konstrukci. Výhody difúzně otevřené konstrukce:
Nevýhody difúzně otevřené konstrukce:
Difuze je proces rozptylování se částic v prostoru.
Veškeré látky mají tendenci přecházet z prostředí se svou vyšší koncentrací do prostředí s nižší koncentrací. Přirozenou vlastností látek je, že pokud se její částice mohou pohybovat (molekuly v nehybném roztoku se pohybují na základě náhodného pohybu), tak se rozptylují do celého prostoru, kterého mohou dosáhnout, a postupně ve všech jeho částech vyrovnají svou koncentraci. Říkáme, že látky difundují.
Chemickou podstatou, podle druhého termodynamického zákona je, že chemický systém vždy zvyšuje svou entropii neboli míru neuspořádanosti svého systému, čímž dospěje ke stavu s nejnižší vnitřní energií.