Hliněné omítky v moderní dřevostavbě

pigmenty pro hliněné omítky

Přírodní pigmenty určené pro hliněné omítky.

Přes neustálý vývoj nových materiálů se mnoho lidí v dnešní době otáčí zpět a hledá inspiraci v minulosti. Je to dobře, nebo bychom se neměli bránit pokroku? Řeč je tentokrát o přírodních hliněných omítkách a o jejich „znovuobjevení“. Jedná se jen o další výkřik snahy o co nejekologičtější stavitelství na úkor komfortu, nebo nám hliněné omítky mohou skutečně nabídnout něco speciálního? 

Hliněné omítky jsou bezesporu ekologické – téměř vůbec nezatěžují životní prostředí, jsou 100% recyklovatelné a zbylou zatvrdlou omítkovou směs můžeme kdykoliv použít znovu – stačí jen přidat trochu vody. Jejich zastánci také často uvádějí, že svým uživatelům zajišťují zdravé a příjemné pobytové prostředí. Jak toho dosahují?

Hliněné omítky regulují vlhkost a akumulují teplo:

Hliněné omítky ve své plné kráse

Hliněné omítky ve své plné kráse

Omítky z hlíny neobsahují žádné hydraulické pojivo a žádné škodlivé přísady, jejich zpracování je poměrně jednoduché a vyznačuje se takřka neomezenými možnostmi tvarování povrchu. Mezi jejich nejdůležitější vlastnosti patří schopnost regulace relativní vlhkosti vzduchu v místnosti – díky své difuzní otevřenosti a akumulační schopnosti zvlhčují vzduch v místnosti, nebo naopak odebírají vzdušnou vlhkost. Tuto vlastnost oceníme především v koupelně, kde, například i v kombinaci s marockým štukem, výrazně pomohou redukovat náhlý nárůst vlhkosti při sprchování a zabrání tak vzniku plísní. Marocký štuk používáme na stěny, které přicházejí do přímého kontaktu s vodou.

Z čeho hliněná omítka vzniká?

Potřeby pro hliněné omítky

Potřeby pro hliněné omítky

Hliněná omítka je tvořena pískem a jílem – jíl zde má funkci pojiva, písek plniva. Jedním z nejdůležitějších faktorů nejen pro vlastnosti hliněných omítek, ale i pro jejich vhodnou aplikaci je poměr jílu v jejich složení. Do hliněných omítek se často přidává stopové množství vápna, které má desinfekční účinky. Hliněné omítky si můžete snadno vyrobit sami z místních materiálů, nebo si nechat dovézt ty průmyslově vyrobené.

Nízký obsah jílu může způsobit špatnou přídržnost a pojivost omítky, naopak vyšší poměr způsobuje tvorbu smršťovacích trhlin při vysychání. Dalším důležitým elementem, ovlivňujícím kvalitu směsi, je zrnitost použitého písku, druh jílu, způsob zpracování a druh příměsi. Mezi nejčastěji používané organické příměsi omítek z hlíny patří konopná nebo slaměná řezanka, různé druhy vláken, zvířecí srst nebo piliny. Tyto doplňky výrazně eliminují vznik smršťovacích trhlin, ale při vyšším, než potřebném podílu, snižují přilnavost omítky.

Praskliny v hliněných omítkách při nedodržení správného postupu

Praskliny způsobené velkým množstvím jílu.

Oproti tvrdým vápenným a cementovým omítkám se v hlíně cítíme příjemněji:

I takhle krásné mohou být hliněné omítky

Fantazii při vytváření interiérů z hliněných omítek se meze nekladou.

Hliněné omítky výrazně prospívají alergikům, protože mají schopnost pohlcovat škodlivé látky jako jsou cigaretový kouř nebo pachy z kuchyně. Jedním z nejcitelnějších rozdílů při použití hliněných omítek je vnímání tepelné pohody, protože „tvrdé“ a studené vápenné a cementové omítky zbytečně odčerpávají teplo, které vyzařuje lidské tělo a v jejich blízkosti se tak cítíme nepříjemně. Další výhodou hliněných omítek jsou opět jejich tepelně akumulační schopnosti, které mají při jejich tloušťkách výrazný podíl na tepelné stabilitě interiéru.

Práce s hliněnými omítkami je velice příjemná (na rozdíl od jiných omítkových směsí, které vysušují a dráždí lidské tkáně), proto často vedou i k tvořivosti samotných obyvatel, jež vytváří na zdech různé ornamenty nebo strukturální motivy. Hliněné omítky můžeme nanášet buď přímo na OSB desky nebo na rákosové a jiné rošty. V exteriéru je nutné chránit hliněné omítky dostatečným přesahem střechy, jinak je nutné je často opravovat.

Krb vymodelovaný z hlíny

Krb vymodelovaný z hlíny

 

 

 

 

 

 

 

 

Designed by Edinburgh Taxi